Skutki Zdrowotne

Skuteczne leczenie uzależnień, takich jak choroba alkoholowa, narkomania, hazard, lekomania powinno opierać się na rzetelnej wiedzy z zakresu ich przyczyn, objawów oraz skutków. Ich gruntowne poznanie stanowi niezmiernie istotny element walki z tymi problemami, wspierając leczenie alkoholizmu, narkomanii i innych uzależnień. Niniejsza strona poświęcona jest między innymi ich konsekwencjom, gdyż to właśnie one z reguły bywają najbardziej dotkliwe, nie tylko dla samego uzależnionego, ale również dla pozostałej części społeczeństwa, w tym zwłaszcza dla rodziny, której także potrzebna jest specjalistyczna pomoc.

Nadmierne picie alkoholu (alkoholizm/choroba alkoholowa) skutkuje destrukcją całego organizmu. Poniżej znajdują się podstawowe informacje o jego wpływie na układ nerwowy alkoholika.

Odczuwany stan upojenia alkoholowego związany jest z jego działaniem na mózg i nerwy. Niektóre objawy upojenia, takie jak zaburzenia ruchu czy mowy, ustępują w miarę trzeźwienia, przez co może się wydawać, że alkohol nie powoduje większych szkód. Etanol, od którego uzależniony jest alkoholik, a zwłaszcza jego metabolity, wywołuje jednak szereg bardzo poważnych konsekwencji dla zdrowia w postaci schorzeń neurologicznych. Są wśród nich: uciskowe bóle nerwów, bóle mięśni, a także związane z nimi objawy. Ucisk nerwu promieniowego może powodować upośledzenie ruchowe kończyn górnych i dolnych. Choroba jaką jest alkoholizm przyczynia się także do powstawania problemów z widzeniem,  mogących doprowadzić nawet do trwałej ślepoty. Etanol działa też destrukcyjnie na ośrodkowy układ nerwowy alkoholika, powodując np. zaburzenia krążenia i wahania ciśnienia krwi. Często wskutek nałogowego picia alkoholu dochodzi do korowo-podkorowego zaniku komórek nerwowych w mózgu (tzw. "obkurczenie mózgu"). W przypadku pijących kobiet w ciąży dojść może do nieodwracalnych zmian w organizmie dziecka, opisywanych jak alkoholowy zespół płodowy (FAS), a nawet do jego śmierci. Jest to związane z tym, że w początkowym okresie życia płodowego dziecka nie ma żadnej możliwości metabolizowania alkoholu. Stąd pomoc kobietom w ciąży, których dotyczy choroba alkoholowa powinna być najpilniejsza.

Nadmierne spożywanie alkoholu może także prowadzić do deficytu witaminy B1 (tiaminy), co skutkuje takimi objawami, jak: uczucie osłabienia, zmęczenie, oczopląs, zaburzenia pamięci, koncentracji, wymagająca leczenia depresja alkoholowa, niewydolność krążenia (przyspieszona akcja serca, powiększenie wymiarów serca, obrzęki kończyn górnych i dolnych), zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (utrata łaknienia, nudności, wymioty, biegunki, bóle brzucha, brak apetytu, spadek wagi).

Uzależnienie od alkoholu to choroba, która ma ogromne skutki psychologiczne i społeczne. Alkoholizm w rodzinie destrukcyjnie wpływa na najbliższych uzależnionego, czyniąc ich współuzależnionymi. Pomoc rodzinie alkoholika w dużej mierze wspomaga leczenie choroby alkoholowej. Wszyscy, którym nieobcy jest problem alkoholizmu w rodzinie, mają możliwość skorzystać z pomocy terapeutów, zajmujących się leczeniem skutków choroby alkoholowej uderzających w najbliższych osoby pijącej.

Leczenie choroby alkoholowej

Choroba alkoholowa zaczyna się niewinnie. Na początku pijesz okazjonalnie, dla towarzystwa. Potem zauważasz, że po alkoholu jesteś bardziej pewny siebie, stajesz się duszą towarzystwa. Nie poprzestajesz zatem na jednym kieliszku. Alkohol staje się również dla Ciebie idealnym rozwiązaniem na wszelkiego typu troski i problemy. A po jakimś czasie nie tylko złe chwile stają się dobrą okazją do wypicia; Pijesz coraz więcej, ponieważ wzrasta również Twoja tolerancja na alkohol. Zdarza Ci się "urwany film", jednak nie zwracasz na to większej uwagi. Kiedy czujesz, że masz kaca - wypijasz klina. Znasz to? Jeśli tak, to jest to najlepszy moment na rozpoczęcie leczenia choroby alkoholowej. Oczywiście możesz też powiedzieć, że ten opis do Ciebie nie pasuje, ponieważ jedynie kilka objawów jest podobnych do Twoich. Możesz też uznać, że sam poradzisz sobie z tym problemem; Jednak czy naprawdę chcesz dalej tracić cenny czas na oszukiwaniu siebie i swoich bliskich? A może wolisz być wolnym i szczęśliwym człowiekiem? Wybór należy do Ciebie, ale pamiętaj: w walce z nałogiem nie jesteś zdany sam na siebie. W naszym ośrodku czeka na Ciebie profesjonalna i fachowa pomoc.

Leczenie trzeba zacząć od specjalistycznej diagnozy. Oferujemy konsultację lekarską, która obejmuje także wykonanie i analizę badań lekarskich. Na ich podstawie doktor ustala plan terapii. Świetnym początkiem każdego procesu terapeutycznego jest odtrucie alkoholowe (detoks). Wpływa on korzystnie na stan fizyczny i psychiczny pacjenta. Pozbycie się zbędnego balastu w postaci pozostałości substancji aktywnych oraz przywrócenie homeostazy organizmu to fundament skutecznej terapii. Leczenie to złożony i długotrwały proces, podczas którego należy uwzględnić czynniki fizyczne, psychiczne i społeczne. Na początku możesz odczuwać rozdrażnienie, pobudzenie, lęk. Z czasem negatywnych emocji będzie coraz mniej. Niezwykle ważna jest atmosfera podczas pobytu w ośrodku. Warto korzystać także z doświadczeń innych alkoholików i nawzajem się wspierać oraz motywować.

Pobyt w ośrodku to nie koniec walki z alkoholizmem. Alkoholikiem jest się już do końca życia. Oferujemy sesje, które zapobiegają nawrotom choroby. Możesz liczyć na nasze wsparcie! I chociaż Twoje życie już nigdy nie będzie takie jak kiedyś - masz szansę na lepsze i szczęśliwe życie! Wystarczy, że zrobisz pierwszy krok i skontaktujesz się z nami.

Pomoc rodzinie alkoholika

Negatywne skutki alkoholizmu dotykają nie tylko osobę uzależnioną, ale i jej bliskich. Naturalne jest to, że chcecie wspierać alkoholika, ale najpierw musicie pomóc sobie. Musicie znaleźć siły na podwójną walkę: z sobą i nałogowcem.
Po pierwsze, pamiętajcie, że to nie wy jesteście winni zaistniałej sytuacji. Nie dajcie sobie wmówić, że to przez Was ktoś wpadł w alkoholizm. Choroba alkoholowa to świadoma i osobista decyzja konkretnej jednostki. Szantaż emocjonalny, który ma na celu wzbudzenie poczucia winy, to częsty zabieg stosowany przez osoby uzależnione. Rodzina także nie może wywierać presji na alkoholiku. Groźby i kary to nie jest najlepszy sposób na walkę z chorobą.

Po drugie, nie jesteście w stanie sami wyleczyć alkoholika. Musicie poradzić sobie z bezsilnością w tej sytuacji. Możecie dla niego wiele zrobić: motywować, wspierać, ale nie przejdziecie za niego terapii. Korzystajcie jednak z dostępnej pomocy, czytajcie poradniki i książki na temat choroby alkoholowej, oglądajcie filmy na ten temat, nabywajcie wiedzy. Jest ona niezbędna do skutecznej walki z nałogiem.

Po trzecie, chowanie butelek, "krycie" alkoholika i picie razem z nim to zdecydowanie nie są dobre rozwiązania. Wasze dobre chęci mogą wręcz pogorszyć stan osoby uzależnionej, a tego chyba nikt nie chce. Musicie świadomie i zdecydowanie przeciwstawić się postawie alkoholika. Domowe sposoby leczenia na nic się tu zdadzą, potrzebna jest profesjonalna pomoc.

Po czwarte, pamiętajcie o miłości i zrozumieniu. Jeśli chcecie zachować miłość, musicie nauczyć się sposobów unikania cierpienia podczas aktywnego picia alkoholika oraz odmawiać ponoszenia konsekwencji z tego powodu. To jest prawdziwe współczucie, oparte na sprawiedliwości. W przeciwnym wypadku miłość ulegnie stopniowemu zniszczeniu;
Jeśli czujecie, że nie jesteście w stanie poradzić sobie z alkoholizmem w rodzinie albo brakuje Wam sił do dalszej walki - zapraszamy do naszego ośrodka. Oferujemy skuteczne terapie dla osób współuzależnionych. Zapraszamy do kontaktu w celu poznania bliższych informacji na ten temat. Pomoc rodzinie alkoholika jest niezwykle ważna - nie zapominajcie o sobie i swoich potrzebach!

SKUTKI ZAŻYWANIA NARKOTYKÓW

Każda forma uzależnienia jest szkodliwa - niezależnie od tego czy narkotykiem jest alkohol, morfina czy idea... Carl Gustav Jung
Stereotyp postrzegania osób przyjmujących narkotyki jako ludzi z marginesu, niepracujących, zaniedbanych, nie przestrzegających higieny , łatwo rozpoznawalnych wśród otoczenia ulega w ostatnich latach wyraźnej zmianie. Większość osób współcześnie przyjmujących środki o działaniu narkotycznym to młodzież szkolna, studenci , pracownicy zakładów naukowych i instytucji twórczych, młodzi przedsiębiorcy i biznesmeni. Narkomania bez względu na zewnętrzne wrażenie jest każdorazowo ciężką chorobą, szybko degradującą osobę uzależnioną.

Konopie indyjskie Marihuana
Źródłem narkotyku są konopie a w szczególności konopie indyjskie (Cannabis indica)
W żywicy zidentyfikowano ponad 400 związków chemicznych w tym ponad 60 substancji psychoaktywnych ( kannabinoidy). Jednym z najbardziej aktywnych jest delta-9- tetrahydrokannabinol.
Zawartość THC w różnych dostępnych formach
- Słoma( trawka): 1-10%
- Prasowana w kostki żywica(hasz):10-15%
- Olejek lub nalewka-15-30%
Papieros zawiera ok. 300-400 mg słomy (dawka THC 1-30 mg) Dawka progowa - 2mg THC Absorpcja (inhalacyjnie)- 25-50%
Zawartość THC w różnych dostępnych formach
- Ostatnio pojawiły się rośliny zmodyfikowane genetycznie o znacznie większej zawartości THC
- Oraz rośliny nasączane substancjami chemicznymi takimi jak rozpuszczalniki organiczne czy muchozol

Haszysz

- Sposób przyjmowania narkotyku zależy od pomysłowości zainteresowanego. Najczęściej używa się go w formie inhalacji ( papierosy tzw. joint lub reefer, fajki wodne) oraz doustnie (również w formie przypraw do posiłków).
Efekty działania THC
- Pierwsze efekty pojawiają się po kilku minutach , pełne doznania po ok. 30 min i trwają do 3-4 godzin
Objawy:
- Zaburzenia koordynacji ruchowej
- Zaburzenia orientacji przestrzennej
- Ogólne podniecenie, splątanie
- Gadatliwość
- Kaszel
- Drżenie mięśni
- Nudności
- Bóle głowy
- Przyspieszenie akcji serca
- Przekrwienie gałek ocznych
- Suchość w jamie ustnej
- Pod wpływem THC częściej podejmowane są błędne decyzje, wzrasta częstość wypadków drogowych oraz przy obsłudze urządzeń mechanicznych - pogorszenie czasu reakcji, oceny odległości.
- Pojawia się zespół amotywacyjny (apatia , bierność)
- Pogarszanie objawów depresji, i innych chorób psychicznych.
- Uzależnienie psychiczne

Środki psychodeliczne i halucynogenne mają zdolność wywoływania głębokich zmian w percepcji zmysłowej, sposobie myślenia i przeżywania emocji bez równoczesnego "przytępienia umysłu".
LSD
- Jest produktem półsyntetycznym , do którego substancją wyjściową jest kwas lizergowy ( otrzymywany drogą ekstrakcji z hodowanych w tym celu kultur grzyba Claviceps purpurea - buławinka czerwona, sporysz. Bogate w LSD są także nasiona wilca trójbarwnego- Ipomea tricolor)


Występuje w "handlu" w formach:
-nasączonych roztworem kolorowych papierków (blotter), żelowych kapsułek, fiolek z roztworem

Efekty działania LSD
- Halucynacje wzrokowe i słuchowe
- Zmiana poczucia kształtów i barw ÂŤ Synestezja
- Brak możliwości właściwej oceny sytuacji
- Poczucie siły (działanie stymulujące)
- Euforia
oraz
- Niepokój i napięcia
- Lęki
- Poczucie obcości własnego ciała
- Przemęczenie
- Bezsenność
- Urojenia
- Myśli samobójcze
- Fleszbeki
- Uzależnienie psychiczne
- Przyspieszenie akcji serca
- Nudności
- Ślinotok
- Drżenia

Zażywanie LSD może również prowadzić do śmierci w wyniku zaburzeń ośrodka oddechowego
Grzyby halucynogenne - psylocybina, psylocyna

- Są spotykane na każdej szerokości geograficznej
- Podobne lecz słabsze działanie halucynogenne niż LSD. Jednak spożyte w dużych ilościach mogą powodować objawy zatrucia z uszkodzeniem narządów miąższowych (wątroba) a przy podaniu dożylnym wyciągu z grzyba -wymioty, bóle mięśni, hipertermia, hipoksja
Grzyby halucynogenne- Amanita muscaria
- Spotykany nieomal wszędzie Muchomor czerwony bywa czasami wykorzystywany przez amatorów "mocnych wrażeń"
Zawiera:
Muscinol
Kwas ibotenowy
Muskazon
Muskaryna
Muskarydyna
Efekty działania A. muscaria

- Dobre samopoczucie ( czasem jednak poprzedzone nudnościami)
- Gadatliwość i wesoły nastrój
- Silne halucynacje
- Prowadzenie rozmów z wyimaginowanymi osobami, również z samym sobą
Efekty działania A.muscaria
-Światłowstręt,- Łzawienie, -Rozszerzenie/zwężenie źrenic, -Objawy żołądkowo- jelitowe,- Drżenia mięśniowe,- Obfite pocenie,- Zaburzenia seksualne

Bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium)
Pospolity chwast rosnący niemal wszędzie ( pola, parki, ogródki działkowe , a także hodowany w domach jako roślina ozdobna). Trująca jest cała roślina a przede wszystkim nasiona. Owocuje od końca sierpnia do pierwszych przymrozków.
Objawy występują po 20-30 min od spożycia części rośliny i charakteryzują się:
- pobudzeniem psychoruchowym przybierającym formę szału
- wystąpieniem halucynacji wzrokowych
- poszerzeniem źrenic
- suchością błon śluzowych j. ustnej, skóry
- zaczerwienieniem skóry
- wzrostem temperatury ciała
- znacznym przyspieszeniem akcji serca
Często przedawkowanie kończy się śmiercią w wyniku porażenia ośrodka oddechowego.
Środki Inhalacyjne

Lata 60-te XX w. - stosowanie rozpuszczalników w celach rozrywkowych staje się faktem społecznym i problemem dotyczącym przede wszystkim dzieci i młodzieży. Stale łatwa dostępność (legalność) i relatywnie niska cena stanowią o atrakcyjności tych środków dla dzieci i młodzieży również z biednych środowisk miejskich

Typy środków wziewnych można podzielić na:
- Rozpuszczalniki i pochodne ,
- Kleje
- Paliwa ( benzyna , gazolina)
- Aerozole/ gazy ( propan, butan, freon Anestetyki) chloroform ,eter, halotan, podtlenek azotu


Działania niepożądane:
- Zamglone widzenie
- Nadwrażliwość na światło
- Bóle głowy
- Niezborność ruchowa
- Spowolnienie i zamazanie mowy
- Wysokie prawdopodobieństwo uzależnienia psychicznego i fizycznego
Groźne powikłania:
- Uszkodzenie wątroby , nerek , szpiku kostnego
- Uszkodzenie CUN ( ubytki tkanki mózgowej), -zespół psychoorganiczny,- charakteropatie -polieuropatie (uszkodzenie nerwów czuciowych, nerwu wzrokowego)
Ryzyko zgonu w wyniku zaburzeń rytmu serca i depresji ośrodka oddechowego , obrzęku błony śluzowej gardła i krtani ( uduszenie)

GHB, GBL, BD
- GHB - kwas y-hydroksymasłowy
- GBL - lakton y-hydroksymasłowy (skłądnik rozpuszczalników, rozcieńczalników do farb akrylowych, klejów, lakierów, produktów cyjanoakrylowych i innych tworzyw sztucznych) BD -1,4-butanodiol
Rozprowadzane jako środki nasenne, anaboliczne, zwiększające aktywność seksualną oraz wydolność fizyczną, leki przeciwdepresyjne
GHB
Ciecz bezbarwna, bez zapachu i lekko słonym smaku gęstszy od wody, wstrząśnięty pieni się, często barwiony
przechowywany w butelkach po napojach, szamponach, lakierach do paznokci....

Najczęściej wypijany małymi porcjami (nakrętka, łyżeczka) przez cały wieczór (dłuższe działanie)
dolewany do napojów
podwojenie indywidualnie dobranej dawki może wywołać 3-4 godzinny głęboki sen, z którego nie można wybudzić
3-4x większa dawka - gwałtowna utarta przytomości, ryzyko zgonu

Substancje psychoaktywne o bardzo niebezpiecznych właściwościach zaliczane do tzw. "club drugs" - zażywane świadomie ze względu na właściwości euforyzujące i relaksujące
poważne zagrożenie dla ruchu drogowego - obniżenie sprawności psychofizycznej kierowców
Zastosowania przestępcze (kradzieże, gwałty - zaliczane do tzw. "date rape drugs"):
- zaburzenia świadomości (senność do głębokiej śpiączki)- działanie obezwładniające, brak możliwości obrony
- nasilenie popędu płciowego
- niepamięć wsteczna po wybudzeniu

Niewielka różnica pomiędzy dawką "rekreacyjną" a dawką toksyczną - łatwo przedawkować!

Niebezpieczne mieszanie z alkoholem, opioidami i lekami, działającymi depresyjnie na CUN
Przypadkowe zatrucia roztworami przechowywanymi w butelkach po napojach, np. wodzie mineralnej

Działanie GHB
- wyższe dawki:
- obrzęk płuc
- poty
- niepamięć wstecz
- depresja oddechowa
- zaburzenia świadomości - do głębokiej śpiączki
- nudności, wymioty - zachłyśnięcia!
- mioklonie
- ruchy mimowolne
- zaburzenia mowy
- bóle i zawroty głowy
- bradykardia
Główne objawy zatrucia GHB
- głęboka śpiączka
- mioklonie
- bradykardia

gwałtowna utrata przytomności, głęboka śpiączka (15 min.) mniej nasilone zaburzenia świadomości z upadkiem, często uraz
w tym samym czasie samoograniczające się mioklonie, ruchy mimowolne - relacjonowane jako napad drgawek (działanie drgawkorodne - kontrowersyjne)
wymioty (często!), zwykle na początku zatrucia, prowadzą do zachłyśnięcia - niedrożność
dróg oddechowych (zapadnięcie języka, brak odruchów obronnych)
depresja ośrodka oddechowego - zatrucia mieszane: etanol, leki działające depresyjnie na
CUN
oddech - obrzęk płuc (badania autopsyjne)
Amfetamina i pochodne

- MDMA- synteza charakteryzuje się silnym działaniem halucynogennym i stymulującym CUN .

- Większość przyjmowanych do Kliniki chorych przyjmuje 5-20 mg amfetaminy doustnie. Bywają tacy , którzy stopniowo zwiększając dawkę dochodzą do 5000mg ( 5g).

Wśród osób przyjmowanych są studenci, młodzi biznesmeni, zawodowi kierowcy, żołnierze, i inni tzw. zwykli ludzie.
- Na 100 chorych hospitalizowanych w I Klinice Toksykologii z powodu zatrucia środkami odurzającymi ok. 65 znalazło się tam po spożyciu amfetaminy lub jej pochodnych. (2000 r)

- W badanych w Klinice toksykologii AMG tabletkach zdarzały się bardzo różne wypełniacze: od stosunkowo bezpiecznej żelatyny poprzez prokainę do tłuczonego a następnie sproszkowanego szkła włącznie.

Wg relacji przyjmowanych do kliniki pacjentów Extasy powoduje euforię i uczucie miłości do bliźnich.
Drugiego dnia występują zwykle takie objawy jak:
- bóle mięśni,
- rozbicie,
- bóle głowy,
- depresję, osłabienie,
- zaburzenia koncentracji.

UFO
Ukryte formy pochodnych amfetaminy
Zespół sympatykomimetyczny
- nasilają uwalnianie noradrenaliny, dopaminy, serotoniny w zakończeniach nerwowych
- hamują aktywność MAO
Objawy zażywania:
- szerokie źrenice
- pobudzenie psychoruchowe
- tachykardia
- choroba nadciśnieniowa
- gorączka
- poty
- przyspieszony oddech
- pobudzona perystaltyka
Neurotoksyczność

Objawy psychiatryczne:
- pobudzenie
- lęk
- choroba afektywna - depresja
- paranoja
- delirium
- halucynacje
- psychoza
- samobójstwa
- agresja
- euforia
Objawy neurologiczne:
- szerokie źrenice
- sztywność mięśni
- szczękościsk
- drgawki
- ból głowy
- udary mózgu
- obrzęk mózgu
- krwawienia podpajęczynówkowe, do komór mózgu i śródmózgowe
Amfetamina
Psychoza amfetaminowa:
halucynacje wzrokowe, słuchowe, dotykowe, o bardzo gwałtownym przebiegu, pobudzenie psychoruchowe, silny lęk, agresja, obłęd prześladowczy

inne objawy
- owrzodzenia
- uszkodzenie szkliwa zębów (tzw. "meth-mouth" - w ciągu kilku miesięcy brania zęby stają się szaro-brązowe, tracą szkliwo) i zatok przynosowych
- anoreksja
- utrata masy ciała
- rabdomioliza
- niewydolność wątroby i nerek
- kwasica metaboliczna
- zaburzenia wodno-elektrolitowe

Amfetaminy a ciąża
- przechodzi przez łożysko
- zażywana podczas I trymestru ciąży zagraża rozwojowi serca (wady serca) i układu żółciowego (atrezja dróg żółciowych)
- przypuszczalnie powoduje powstanie rozszczepu podniebienia, mikrocefalii, bezmózgowia, opóźnienia umysłowego
- dzieci rodzą się z niską masą urodzeniową oraz przedwcześnie
- u noworodków matek nadużywających amfetaminy obserwowano objawy odstawienne /m.in. napady padaczkowe, hipoglikemie/
Objawy abstynencji:
- głód narkotykowy,
- choroba afektywna - depresja,
- myśli samobójcze

Objawy wskazujące na nadużywanie stymulantów:

- drażliwość, nerwowość
- gwałtowne zmiany nastroju, depresje
- bezpodstawny strach, podejrzliwość
- znaczny spadek wagi ciała
- "cieknący nos"
- zaniedbanie w nauce i pracy
- częsta zmiana przyjaciół
- ciągły brak pieniędzy
- Powikłania: udar mózgu, zawał serca

Kokaina
Sposoby przyjmowania kokainy:
- Palenie pasty z liści Koka ( popularne w Ameryce Południowej)
- Palenie czystej kokainy
- Doustnie
- Błony śluzowe jamy ustnej, nosa
- Dożylnie
Postać:
krystaliczny, biały proszek o gorzkim smaku od którego cierpnie język.

Objawy użycia:
- Wzrost częstości serca
- Wzrost ciśnienia tętniczego krwi
- Wzrost temperatury ciała
- Przyspieszenie oddechu
- Rozszerzenie źrenic
- Obniżenie / zniesienie potrzeby snu
- Uczucie sytości pomimo nieprzyjmowania pokarmu
Przedawkowanie:
- Halucynacje
- Drgawki
- Znaczna hypertermia
- Udar mózgu
- Zawał serca
- Nagły zgon KETAMINA
Mak i jego przetwory
Formy przyjmowania opioidów:
- Doustnie
- Inhalacyjnie (opium , heroina)
- Donosowo (heroina)
- Dożylnie

Duży potencjał uzależniający


Efekty działania opioidów:
- euforyzujące
- hamująco na CUN
- Poczucie głębokiego spokoju
- Zniesienie / osłabienie bólu
- Pojawienie się senności
- Zniknięcie niepokoju, paniki, lęku
- Osłabienie mechanizmu "walcz lub uciekaj"
- Obniżenie temperatury ciała
- Osłabienie odruchu kaszlowego
- Spadek ciśnienia krwi

Śmierć następuje zazwyczaj z powodu wyłączenia ośrodka oddechowego (wymagana respiratoroterapia)

HAZARD

W procesie diagnozowania ważne jest zrozumienie, czym jest hazard dla pacjenta. W tym celu konieczne jest poznanie historii problemu, stosunek do pieniędzy, uwarunkowania rodzinne i środowiskowe, ulubione rodzaje gier, oraz zakres innych problemów. Poza tym, jak w przypadku każdej osoby uzależnionej pytamy o stan zdrowia fizycznego, problemy zdrowia psychicznego, stosunki w rodzinie i związki z innymi ludźmi, sprawy zawodowe oraz o uwarunkowania kulturowe i religijne, które mogą być ważne w procesie zdrowienia.
Ze wszystkich znanych uzależnień, to właśnie wśród osób uzależnionych od hazardu jest największa liczba prób samobójczych. Osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych mogą je przedawkować. Hazardzista nie ma granic. W takiej sytuacji, gdy wyczerpane są wszystkie możliwości kontynuowania hazardu czy zwrotu długów, osoba uzależniona może podjąć decyzje ostateczne. Stąd hazard, jak każde zresztą uzależnienie, to choroba potencjalnie śmiertelna.
Często podkreśla się, że każda terapia uzależnień powinna uwzględniać indywidualne cechy pacjenta. Dlatego tak ważną jest ocena celów i priorytetów pacjenta. Do tego dochodzi ocena specyficznych zdolności i ograniczeń pacjenta.
Niewielu hazardzistów szuka pomocy w ośrodkach terapeutycznych. Może upłynąć wiele lat zanim rodzina, praca, bank, sąd, czy lekarz stworzą warunki, które zdopingują hazardzistę do szukania pomocy. Poza tym cele poszczególnych osób zainteresowanych stanem zdrowia pacjenta mogą być różne. Pacjent może szukać sposobów spłaty długów, przekonania partnera, że jest zawodowym hazardzistą, który wie, co robi. Może szukać sposobów aby grać i nie przegrywać. Może szukać lekarstw na depresję albo innych metod poprawy samopoczucia. Może uważać, że jego problemem jest alkohol albo fakt, że w jego mieście nie ma "prawdziwego" kasyna.

LEKI


LEKI- Jeśli uzależniłeś się lub naużywasz leków (barbiturany, benzodiazepiny, inne), sterydów anabolicznych i to negatywnie wpływa na Twoje życie - zapraszamy Cię do Ośrodka Oaza. Tu przy pomocy naukowych metod psychoterapii poznawczo-behawioralnej, grup wsparcia i zdrowego stylu życia odzyskasz zdrowie i znajdziesz szczęśliwą drogę w swoim życiu.


Choroba, jaką jest uzależnienie od leków (lekomania) rozwija się "niepostrzeżenie". Najczęściej leki przepisywane są w celach terapeutycznych, jednak przewlekłe przyjmowanie, nawet w dawkach leczniczych, może doprowadzić do uzależnienia. Szybko narasta tolerancja i dochodzi do konieczności przyjmowania coraz większych dawek dla otrzymania pożądanego efektu. Nasila to niebezpieczeństwo przedawkowania i wystąpienia ich niepożądanych działań, aż do zatrucia i śmierci. Najczęściej i najszybciej wytwarza się zależność psychiczna od leku, później zależność fizyczna. Lek przepisany przez lekarza w celach terapeutycznych szybko staje się lekarstwem na "całe zło tego świata".

Dane kontaktowe

Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień OAZA

87-850 Choceń ul. Ługowiska 1