Terapia

Podstawowe założenia teoretyczne

Panuje przekonanie, że uzależnienie jest chorobą duszy, ciała i umysłu. Wynika z tego, że i terapia uzależnień powinna uwzględniać wszystkie aspekty tej choroby, jako że niszczy ona lub upośledza całego człowieka oraz jego otoczenie. Z tego względu w ośrodku prowadzimy terapię holistyczną, opierającą się w zakresie postrzegania uzależnienia na modelu strategiczno-strukturalnym. Bardzo ważnym elementem terapii w Oazie są ustalenia terapii systemowej (Bertalanffy, Satir) z zastosowaniem metod aktywizujących. Autorski model terapii motywacyjnej opiera się na multidyscyplinarnej nauce o ludzkim umyśle i procesach poznawczych, zwanej kognitywistyką. W ten sposób integrujemy w terapii nie tylko różne metody i szkoły terapeutyczne, co jest już obecnie normą, ale także ustalenia całego obszaru tzw. cognitive science. Pozwala to nie tylko uczynić proces terapeutyczny bardziej skutecznym, ale też sprawia, że terapia uzależnień u każdego pacjenta jest inna i dostosowana do jego indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości.

W pracy z pacjentem stosujemy przy tym zmodyfikowane podejście BSFT (Brief Self Focused Therapy), polegające na wydobywaniu z pacjenta mocnych stron oraz budowaniu jego poczucia kompetencji. Jednocześnie, co wiemy ze swojego doświadczenia, stosowanie modelowego podejścia BSFT może być dla pacjenta niebezpieczne i skutkować zaburzonym bądź nieadekwatnym poczuciem koherencji. Nie odchodzimy od psychologicznych mechanizmów uzależnienia, przeciwnie - poświęcamy im dużo miejsca, zwłaszcza w zakresie ich identyfikowania oraz tzw. "rozbrajania".

Wyróżnia się trzy zasadnicze rodzaje uzależnienia, wzajemnie ze sobą skorelowane. Są to:

  1. uzależnienie fizyczne,
  2. uzależnienie psychiczne,
  3. uzależnienie społeczne.

Więcej o skutkach poszczególnych uzależnień znajdziesz TUTAJ

W terapii najtrudniej jest poradzić sobie z uzależnieniem psychicznym oraz społecznym, stąd też w Oazie pacjent uczestniczy w dużej liczbie zajęć mających na celu wzrost umiejętności interpersonalnych oraz asertywności. W ten sposób pacjent nabywa większego poczucia koherencji zarówno z sobą samym, jak i z otoczeniem, co stanowi punkt wyjścia do osiągania przez niego trwałych zmian w zachowaniu, docelowo doprowadzając do abstynencji od uzależniającego czynnika. Pomocą w tym procesie jest pogłębiona diagnoza obecnych u pacjenta paradygmatów poznawczych, ich krytyczna analiza oraz budowanie świadomych umiejętności kognitywnych.

Pomimo oferty zajęć okołoterapeutycznych, takich jak wycieczki czy jazda quadem, pragniemy podkreślić, że ośrodek terapeutyczny nie jest hotelem ani miejscem na zregenerowanie sił po to, aby po jego wyjściu móc z nowymi siłami wrócić do swojej choroby.

Biblioteczka terapeutyczna

Filmy dydaktyczne

Początek AA

28 Dni

Wychodzenie z mgły

Rozdarte dusze

Rak duszy

Wszyscy jesteśmy Chrystusami

Poza kontrolą

Żółty szalik

Uwolnić się z sieci

Na imię mam Bil.W

Narkotyki i uzależnienia

Tylko strach

I 30 innych tytułów

I ok 20 innych pozycji

LECZENIE KOBIET:

Nie ma istotnych różnic w leczeniu uzależnionych mężczyzn i kobiet. Jednakże w przypadku kobiet spotykamy się z nieco inną specyfiką biologiczną, kulturową i psychiczną:

Koloroterapia

Wywodząca się ze starożytności chromoterapia - czyli uzdrawianie kolorami - polega na stosowaniu różnych barw w stanach chorobowych ciała i umysłu. W dzisiejszych czasach, wraz z innymi dziedzinami medycyny naturalnej, takimi jak: ziołolecznictwo, bioenergo- czy aromaterapią, wspomaga medycynę konwencjonalną w leczeniu wielu dolegliwości i schorzeń. Obecnie wiele klinik na świecie wykorzystuje energetyczne własności barw w leczeniu:

Każdy kolor emituje określoną częstotliwość drgań, podobnie jak każda komórka naszego organizmu drga z pewną częstotliwością, utrzymującą się na stałym, określonym poziomie, gdy jesteśmy zdrowi. Nad każdą częścią naszego ciała kontrolę sprawuje inny kolor, o przyporządkowanych do danego organu wibracjach. Podczas choroby wartość ta ulega zakłóceniom, natomiast terapia odpowiednim kolorem (czyli dodanie brakującego koloru, albo koloru uzupełniającego przy nadmiarze jednej barwy) inicjuje proces autoleczenia, pomagając przywrócić jej prawidłową wartość i naturalną równowagę organizmu. W trakcie uzdrawiania kolorem organizm samoczynnie doładowuje się najbardziej potrzebną długością fali, a centra energetyczne organizmu przyjmują optymalną dla procesu zdrowienia ilość dobroczynnej energii. Osobom zdrowym pomaga obniżyć poziom stresu, zregenerować siły witalne oraz wzmocnić system immunologiczny organizmu i odporność na infekcje.

Zakres stosowanych metod w chromoterapii jest bardzo szeroki. Wśród najbardziej znanych wyróżnia się:

Wśród miłośników kąpieli saunowych coraz częściej spotyka się sympatyków chromoterapii, łączących walory sauny fińskiej, czy seansu w podczerwieni z terapią kolorem.

Kolory najczęściej wykorzystywane w chromoterapii to:

ZIELONY Zieleń, kolor równowagi między energią pozytywną i negatywną, wprowadza harmonię między ciałem, duszą i umysłem. Jako naturalny czynnik tonizujący działa regenerująco na układ nerwowy oraz kojąco na zestresowany organizm Delikatna zieleń łagodzi bóle głowy, poprawia nastrój oraz pomaga rozładować wewnętrzne napięcia. Dlatego kolor zielony zalecany jest dla osób walczących z depresją, cierpiącym na zaburzenia nerwowe. Wspomaga przemianę materii, reguluje krążenie i pracę serca. Jest najczęściej stosowanym kolorem w procesie uzdrawiania. W pielęgnacji urody: zieleń koi podrażniony i zaczerwieniony naskórek. Przed seansem w saunie możemy nałożyć na twarz odpowiednią maseczkę, która pod wpływem ciepła Infrared i światła zielonego odżywi skórę.
CZERWONY To kolor miłości, Żywiołu Ognia, który dodaje energii, zwiększa ochotę na seks i poprawia potencję. Pobudza do działania, rozgrzewa, ożywia. Nie należy go nigdy stosować bez innych barw, najkorzystniej w połączeniu z błękitem, bądź zielenią. Czerwień jest niezastąpiona w chorobach układu krążenia, niskim ciśnieniu, anemii, chorobach układu krwiotwórczego, wątroby, ogólnym obniżeniu witalności organizmu i wychudzeniu. Wzmaga apetyt, przynosi ulgę w dolegliwościach reumatycznych, łupieżu i egzemach. Terapia czerwienią pozwala wzbudzić wyższą aktywność fizyczną i emocjonalną oraz rozbudzić uśpioną namiętność. W pielęgnacji urody: czerwień wspomaga procesy regeneracji komórek, dlatego jest zalecana dla cery zwiotczałej i ze zmarszczkami.
FIOLETOWY Kolor, który powstaje z połączenia niebieskiego i czerwonego, działa stymulująco na układ nerwowy, wskazany dla osób cierpiących na chroniczne bóle głowy oraz narażonych na działanie długotrwałego stresu. Nieoceniony w leczeniu bezsenności, problemach z oczami i zaburzeniach psychicznych. Zalecany także w dolegliwościach reumatycznych, epilepsji i w rekonwalescencji po przebytych chorobach. Sprzyja rozwijaniu inwencji twórczej i postrzeganiu pozazmysłowemu. Terapia fioletem, kolorem duchowości, dawniej bardzo rzadkim i zastrzeżonym dla najbogatszych, pomaga odnaleźć wewnętrzny spokój i przywrócić harmonię ciała i ducha, zaakceptować siebie i zniwelować stres związany z własną samooceną.
POMARAŃCZOWY Połączenie kolorów: czerwonego i żółtego. Barwa, która nastraja optymizmem, niesie ciepło i radość. Wnosi równowagę pomiędzy ciałem i umysłem. Tonizuje mięśnie, poprawia witalność, dodaje energii, odwagi oraz rozbudza entuzjazm i kreatywność. Pobudza apetyt, poprawia trawienie, leczy anoreksję, choroby jelit, wzmacnia trzustkę oraz śledzionę. Wspomaga pracę układu oddechowego, dlatego też pomarańczowy zalecany jest przy zapaleniu oskrzeli, astmie oraz grypie i przeziębieniu zimową porą. Reguluje pracę serca, przynosi ulgę w dolegliwościach chorobowych spowodowanych przez astmę, bronchit, epilepsję. Hamuje rozwój arteriosklerozy. Zalecany przy trudnościach z zasypianiem, osiąganiem stanu relaksacji i wyciszenia.
NIEBIESKI Kolor Żywiołu Wody, duchowości i spokoju. Efektem terapii niebieskim kolorem jest zwolnienie aktywności fal mózgowych, przez co kolor ten wspomaga osiąganie stanu relaksacji i wyciszenia. W odcieniu błękitu działa uspokajająco, ułatwia zasypianie oraz zmniejsza łaknienie.
Posiada właściwości antyseptyczne i ściągające. Obniża ciśnienie krwi. Zalecany także w schorzeniach górnych dróg oddechowych (stany zapalne gardła, chrypka, zapalenie strun głosowych, krtani). Ze względu na chłodzące właściwości niebieskiego koloru stosuje się go do łagodzenia stanów zapalnych i do obniżenia gorączki. Łagodzi także stany zapalne oczu, uszu, nosa, płuc, uśmierza dolegliwości bólowe różnego pochodzenia. Zwiększa produkcję leukocytów, wzmacniając tym samym system immunologiczny organizmu. W odcieniach: błękitu i indygo hamuje krwawienie, przez co zalecany jest przy skaleczeniach, otarciach, oparzeniach. Wspomaga leczenie dolegliwości reumatycznych. Łagodzi objawy bronchitu, następstwa zatruć oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie przysadki mózgowej. W pielęgnacji urody: niebieski odpręża, reguluje wydzielanie sebum i działa antybakteryjnie.
ŻÓŁTY Kolor słońca, piasku, Żywiołu Powietrza. Wzmacnia system nerwowy, stymuluje synchronizację pracy obu półkul mózgowych, przez co wspomaga jego funkcjonowanie. Stanowi niezastąpione panaceum na stres, stany depresyjne, przemęczenie i zaburzenia koncentracji.
Żółty jest kolorem intelektu i mądrości. Pobudza wyobraźnię twórczą i inspiruje. Wspiera pozytywne myślenie i nastraja optymistycznie, pomagając osobom wątpiącym w swoją wartość podnieść własną samoocenę i wiarę we własne siły i osobisty potencjał. Poza tym pomocny w leczeniu cukrzycy, niestrawności, przewlekłych zaparć, dolegliwości żołądkowych, zaburzeń pracy nerek. Wspomaga leczenie farmakologiczne takich dolegliwości, jak: przeziębienie, egzemy i stany zapalne spojówek.

AROMATERAPIA

jest jedną z dziedzin medycyny niekonwencjonalnej oraz kosmetyki, w której stosuje się naturalne olejki eteryczne, pozyskiwane z roślin. Wprowadzone do organizmu przez drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie, inhalacje) lub przez skórę (masaż, kąpiel, kompres, kosmetyk) olejki, będące mieszaniną biologicznie czynnych związków chemicznych, wspomagają leczenie wielu dolegliwości i chorób. Zabiegi aromaterapeutyczne służą zdrowiu, urodzie i komfortowi życia. Olejki proponowane w naszych zestawach są gwarancją najwyższej jakości. Każda partia surowców wykorzystywanych do ich produkcji uzyskiwana jest badana pod względem zgodności z międzynarodowymi normami czystości ISO, normami branżowymi BN, Farmakopeą Polską lub Niemiecką, IFRa.

Kąpiele w saunie Infrared lub fińskiej z dodatkiem kilku kropli naszych olejków:

Oferujemy olejki, będące unikalnymi kompozycjami roślinnymi o działaniu: odświeżającym (dezynfekującym), energetyzującym, relaksacyjnym oraz wspomagającym leczenie wielu dolegliwości i chorób.
Do ich produkcji wykorzystywane są olejki najbardziej popularne i najczęściej stosowane w aromaterapii: bazyliowy, cynamonowy, cyprysowy, cytrynowy, goździkowy, grapefruitowy, jałowcowy, jabłkowy, limetkowy, majerankowy, mandarynkowy, marakuja, muszkatułowy, pomarańczowy, rozmarynowy, sandałowy, szałwiowy, świerkowy, tatarakowy, tymiankowy, ylangowy, wetiwerowy i wiele innych.
Wśród dostępnych propozycji mieszanin olejków znajdziecie Państwo również kompozycje unikalne, np olejek: Oriental, Royal, Pina Colada, Zioła Górskie, itp...

DETOKS -CZYLI ODTRUCIE ORGANIZMU ZE SZKODLIWYCH SUBSTANCJI (ALKOHOL, NARKOTYKI), TAK ABY PACJENT PO
ZREGENEROWANIU STANU FIZYCZNEGO MÓGŁ W PEŁNI SIŁ PODJĄĆ JAK
NAJSKUTECZNIEJSZĄ TERAPIĘ, O KTÓREJ MOGLIŚCIE PAŃSTWO PRZECZYTAĆ WYŻEJ.

ODTRUCIE ODBYWA SIĘ W ZŁOŻONEJ FORMIE.
*FIZYCZNE POPRZEZ UZUPEŁNIENIE ODPOWIEDNICH PŁYNÓW, WITAMIN.
*ORAZ ODTRUCIE POLĘKOWE POPRZEZ USTAWIENIE ODPOWIEDNICH LEKÓW.

Z doświadczenia wiemy, że zwłaszcza dla alkoholików najskutecznejsze leczenie składa się z następujących faz: ODTRUCIE, TERAPIA, a w efekcie TRZEŹWOŚĆ!

Dane kontaktowe

Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień OAZA

87-850 Choceń ul. Ługowiska 1